Daj Się Poznać 2017 – czas zacząć!

Wczoraj zapisałem się na konkurs Daj Się Poznać 2017. Słyszałem o nim już jakiś czas temu i nawet myślałem, aby wziąć w nim udział, ale natłok ostatnio realizowanych projektów sprawił, że porzuciłem ten pomysł. Co się stało, że jednak „podjąłem rękawicę” i o co chodzi w tym konkursie? Zapraszam do lektury.

Kilka słów o konkursie

Konkurs Daj Się Poznać (DSP) jest organizowany przez Macieja Aniserowicza, który m.in. prowadzi bloga devstyle.pl. Jego zasady są bardzo proste, a zarazem bardzo wymagające. Każdy uczestnik od początku marca do końca maja jest zobowiązany:

  1.  Rozwijać wybrany przez siebie projekt programistyczny, w wybranym przez siebie języku programowania, używając dowolnych narzędzi
  2.  Prowadzić blog programistyczny, umieszczając przynajmniej dwa wpisy tygodniowo.

(Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w regulaminie).
Jeden projekt, dwa posty tygodniowo — proste? Zasady dosyć proste, jednak realizacja może okazać się bardzo wymagająca, ale może ona również dać wiele satysfakcji i bardzo duży rozwój, na którym mi najbardziej zależy.
W zeszłym roku w konkursie wzięło udział prawie 300 osób w różnym wieku. Organizator zapewnia, że „Daj Się Poznać” jest dla wszystkich i najważniejsze są chęci.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie konkursu: http://devstyle.pl/daj-sie-poznac/

Mój udział w konkursie

Jakiś czas temu założyłem tego bloga. Napisałem trzy posty i…? No właśnie, nic. Co prawda, mam jeszcze kilka napisanych artykułów, które czekają na ostateczną korektę, ale od jakiegoś czasu tutaj nic się zupełnie nie dzieje. Mając obecnie trochę więcej wolnego czasu, uznałem że jest to idealny moment, aby zmierzyć się z tym wyzwaniem. W konkursie można wygrać różne ciekawe nagrody, m.in. Xbox One S, czy smartwatch, jednak ja mam zupełnie inne oczekiwania. Chcę po prostu popracować nad sobą, a ten konkurs może mi w tym pomóc. Podjęcie wyzwania wiąże się z regularnym blogowaniem i poświeceniem czasu na projekt. Czasu, który na pewno nie będzie stracony, bo ile razy w życiu miałeś tak, że chciałeś poznać jakiś nowy język programowania lub jakiś framework, może i przeczytałeś krótki tutorial, jak napisać w nim swój pierwszy program „Hello World” i może nawet go napisałeś, ale na tym się skończyło? Napisanie większego projektu pozwala dokładniej poznać nową technologię. Podczas pracy nie raz napotyka się na problemy, których nie potrafimy od razu rozwiązać. Rozwiązania szukamy wszędzie, pytamy na forach i na koniec jesteśmy dumni, że nam się udało, a w naszej głowie pozostaje dużo wiedzy, która wzbogaca nasze doświadczenie. Dlatego tak ważne jest to, żeby po prostu programować.
Uczestnicy poprzedniej edycji bardzo sobie chwalili osiągnięte rezultaty odnoszące się do własnego rozwoju, ilości poznania wspaniałych ludzi i ogromnej satysfakcji z tego, że udało im się „dowieźć” projekt do końca. Dało im to ogromnie dużo nowej wiedzy, a wielu z nich pisało nawet o całkowitej zmianie życia — brzmi groźnie, nieprawdaż? Z ich opisów można wywnioskować, że są to ludzie pełni optymizmu i entuzjazmu do programowania i ciągłego rozwoju. Tak, ja chcę do nich dołączyć!
Kiedy zapisywałem się na ten konkurs, pomyślałem, że nie mogłem trafić na nic lepszego. Blogowanie + programowanie, a może odwrotnie? – nieważne. Teraz liczy się dla mnie wytrwałość i ciągły rozwój w poznawaniu nowych technologi.

Projekt – eDidactic

Po kilku słowach wstępu dochodzimy do najważniejszego punktu mojej pracy na następne kilka miesięcy — czyli do projektu. Jego wybór, nie był dla mnie zbyt trudny. Po przeczytaniu tych dwóch zdań ze strony opisu konkursu — był właściwie oczywisty:

Czy jest technologia, która zawsze Cię pociągała, ale… nie było kiedy “się pobawić”? Eksploruj teraz!
Czy jest projekt, który od zawsze trzymasz na dnie szuflady, obiecując sobie: “kiedyś to zrealizuję”? Napisz go teraz!

Chcę stworzyć internetowy system wspomagający prowadzenie zajęć lub szkoleń. Będzie w nim można udostępniać materiały dla słuchaczy, do których dostęp będzie można ograniczać np. przez filtrowanie adresów IP lub czasowo. System będzie też umożliwiał utworzenie testów sprawdzających wiedzę uczestników, a także weryfikację zadań domowych, które będą oni przesyłali.
Są to główne założenia, które bardzo możliwe, że zmienią trochę swoją formę i dojdą inne funkcjonalności, jednak najważniejsze jest to, żeby system pomagał w prowadzeniu zajęć wykładowcom, prelegentom i szkoleniowcom. Ma to być platforma przyjazna dla nich i dla wszystkich tych, którym oni będą przekazywać wiedzę.

Postęp moich prac możecie śledzić na moim koncie GitHub: https://github.com/ar-kay/eDidactic

eDidactic będzie tworzony w języku C# z wykorzystaniem ASP.NET MVC5 we współpracy z bazą danych MS SQL.
Moim głównym celem jest ukończenie tego projektu, ale przede wszystkim poznanie nowych dla mnie technologii.

Feedback

Udział w takim konkursie jest znakomitą okazją do sprawdzenia siebie. Zapewne sam będę w stanie ocenić czy z tygodnia na tydzień robię postępy w mojej pracy, czego się nauczyłem, co mi to dało. Jednak bardzo ważnym elementem jest odpowiedź zwrotna od Was — Czytelników. Pozwala to spojrzeć na wiele rzeczy zupełnie z innej strony, dlatego zachęcam do śledzenia mojego bloga i postępów jakie robię, do komentowania, podsuwania pomysłów, wytykania błędów (najlepiej w sposób konstruktywny) i dzielenia się ze mną Waszymi emocjami pod wpływem tego, co tutaj robię.

Zabieram się do pracy, a Wam życzę dobrego weekendu!