Dlaczego wybrałem internetowe biuro rachunkowe iFirma?

Wstęp
Zakładając swoją firmę, zastanawiałem się nad prowadzeniem księgowości samodzielnie. Nie mam problemu, z czytaniem różnych artykułów na ten temat i powiększania swojej wiedzy. Kiedyś brałem nawet udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy O Finansach, gdzie doszedłem do etapu wojewódzkiego. Pity też zawsze wypełniam sam. Cały czas miałem jednak z tyłu głowy pytanie, co jeśli czegoś nie będę wiedział? Albo zrobię coś źle? No właśnie, nie mam przecież tyle czasu, aby być ze wszystkimi przepisami prawnymi na bieżąco, a nie chcę od początku ponosić strat finansowych spowodowanych moją pomyłką.
Spotkałem się z jednym księgowym w swoim mieście. Był to człowiek, który w mojej ocenie miał świetna wiedzę i chciał jak najlepiej dla mnie i mojej działalności. Zadawał konkretne pytania, na które czasem nie znałem odpowiedzi, ale uświadomił mi w ten sposób, że jeszcze wiele muszę się dowiedzieć, aby podjąć korzystne dla mnie decyzje.
Alternatywą do księgowości nazwijmy to stacjonarnej, była księgowość internetowa, która kusi przede wszystkim ceną i wachlarzem dołączonych aplikacji. Jako osoba „nowoczesna” i otwarta na nowe technologie, postanowiłem bliżej przyjrzeć się tym ofertom. Mój pierwszy dylemat polegał na podjęciu decyzji, która dostępna na rynku firma, miałaby świadczyć dla mnie usługi biura księgowego. Wbrew pozorom, jest w czym wybierać. Swoją decyzję ograniczyłem do trzech firm, które subiektywnie wydają się dla mnie liderami. Są to: iFirma, wFirma i inFakt. Po kilkugodzinnej analizie opinii i cenników wybrałem iFirma. Poniższy tekst zawiera moje odczucia początków współpracy z tą firmą.

Cena
Cena była jednym z głównych kryteriów moich poszukiwań, ale nie najważniejszym. Do wyboru są trzy rodzaje usług:

  1. Program do faktur, w ramach którego mamy takie usługi i aplikacje jak: Fakturowanie, (Do 10 faktur miesięcznie 0 zł, powyżej 100zł za rok), CRM, Magazyn, Wsparcie techniczne (Telefon, czat, e-mail) – za darmo.
  2. Księgowość internetowa: Księgowanie, Fakturowanie, CRM, Magazyn, Wsparcie księgowe (Telefon, czat, e-mail) – 37,5 zł
  3. Biuro rachunkowe: Pełna obsługa księgowa, Indywidualny księgowy, Reprezentacja przed ZUS i US, Narzędzia do prowadzenia firmy (Fakturowanie, CRM, Magazyn) – 89 zł

 

Trzecia opcja to ta, której szukałem. Pełna obsługa księgowości, która odpowiada za mnie przed ZUS i US (posiada licencję na prowadzenie działalności księgowej i ma ubezpieczenie OC). Możliwość prostego dla mnie kontaktu: mail, telefon i pełen pakiet narzędzi potrzebnych do prowadzenia firmy, dostępne z poziomu przeglądarki i smartfona.
Szczegółowy i aktualny cennik jest dostępny pod adresem https://www.ifirma.pl/cennik

Pierwszy kontakt

Po rejestracji w serwisie, która jest darmowa, znalazłem informację o przydzielonej mi księgowej. Zadzwoniłem. Pani odpowiedziała na wszystkie moje pytania, choć na początku miałem mieszane uczucia. Ostatecznie dowiedziałem się wszystkiego, czego chciałem, a dodatkowo otrzymałem kilka porad dla początkującego przedsiębiorcy. Pomyślałem wtedy, że nie jest tak źle, dbają o klientów, mimo że nie podpisałem jeszcze umowy i nie byłem do niczego zobowiązany — oni też. To był decydujący moment, po tej rozmowie postanowiłem skorzystać z usług iFirma.
*informacje kto jest Waszą księgowa znajdziecie w zakładce Pomoc -> Twoja księgowa
W kolejnych dniach kontaktowałem się z biurem drogą mailowa. Zawsze otrzymywałem rzeczowa odpowiedź na moje pytania. Na swoją pocztę dostałem też konkretne wskazówki jak nawiązać współpracę: kwestie podpisania umowy i jak muszę wypełnić druk CEIDG (aktualizacja informacji o księgowości).

Umowa i gadżety

Po kilku dniach w swojej skrzynce znalazłem list. Spodziewałem się, że jest to umowa, którą muszę podpisać i odesłać. W środku, oprócz umowy była koperta zwrotna i kilka dodatków: smycz z logiem iFirma i plastikowe karty z danymi mojej firmy, które są potrzebne do wystawienia faktury. Tak, jestem gadżeciarzem i te ostanie rzeczy ucieszyły mnie najbardziej :). Myślę, że w biurze stacjonarnym, nie otrzymałbym takich prezentów.

Prezenty od iFrima

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę koszty wynajęcia biura księgowego, zakupu narzędzi do prowadzenia firmy, w iFirmie mam to wszystko w jednej cenie. Księgowi w kontakcie ze mną potwierdzili mi swoje kompetencje. Nie przeszkadza mi to, że ich nie widzę. Kontakt mailowy i telefoniczny w zupełności mi wystarcza (przynajmniej na razie). Bardzo cenię sobie platformę, którą mam do dyspozycji i nie muszę szukać innego, nawet darmowego programu do wystawiania faktur, czy innych czynności potrzebnych przy prowadzeniu działalności. Sam interfejs jest dla mnie przejrzysty i nie mam z nim problemu. Cena za tą usługę jest zdecydowanie niższa, od biura stacjonarnego w moim mieście. Obecnie płacę 89zl za biuro rachunkowe, które odpowiada za mnie przed urzędami i rozlicza mi wszystkie operacje, a plastikową kartę z danymi mojej firmy noszę zawsze w portfelu.

Są to moje osobiste odczucia, bo jestem szczerze pozytywnie zaskoczony współpracą na odległość. Ten post nie jest sponsorowany, jednak po napisaniu tego artykułu postanowiłem dołączyć do programu partnerskiego w iFirma. Dzięki temu poniżej załączam kody promocyjne, które dają Wam rabat na usługi w wysokości 50zł, a dla mnie dodatkowe benefity i rabaty. W celu otrzymania rabatu należy, wpisać w programie jeden z poniższych kodów, do 5 dni od daty rejestracji. Dla zainteresowanych załączam link do regulaminu promocji: regulamin

Użyłeś któregoś z tych kodów? Napisz o tym w komentarzu, abym mógł oznaczyć go jako wykorzystany!

Kody rabatowe

NB7DYPTYL
PJY4JXAA7
VSJ7TO9TA
9KBC9293P
XTD4C2U8R
LE2G6QD2Y
4W4IMI157
OYMO2DAEM
AQ0AS7RQZ
1MMAH57RQ